Stomatochirurgie

různé typy chirurgických zákroků v dutině ústní

Stomatochirurgie, nebo-li orální chirurgie, se zabývá onemocněním, různými druhy poranění a defekty tvrdých a měkkých tkání dutiny ústní.

V posledních letech se navíc stomatochirurgie stala nenahraditelnou disciplínou, která se hojně využívá například v implantologii, kde umožňuje naharadit chybějící zuby implantáty a zároveň nabízí skvělá řešení pro rekonstrukci a doplnění čelistní kosti nebo regeneraci měkkých tkání. To výrazně napomáhá a zlepšuje finální estetický výsledek a vzhled chrupu.

Stomatochirurgie

Stomatochirurgie

Chirurgická extrakce zubů (vytržení zubu)

Pro nás, zubní lékaře, je hlavním cílem snaha o zachování přirozených a zdravých zubů tak dlouho, dokud to je jen možné, protože zuby mají vydržet a fungovat po celý život. Bohužel ale nastávají situace, kdy není jiná možnost, než zub vytrhnout. To je například v případě mobility zubů v důsledku onemocnění parodontu nebo z ortodontických důvodů. Zub je indikován pro vytržení (extrakci) také v případě, že je poškozen kazem nebo úrazem a není možné ho již žádným způsobem „zachránit”. Velmi často se extrahují zuby moudrosti, které jsou v ústech vzadu velmi špatně a nedostupně umístěny. V důsledku toho se na nich hromadí plak a zbytky potravin, které nelze spolehlivě vyčistit. To vede ke kazivosti zubů nebo zánětům dásní, které mohou mít následný vliv i na poškození sousedních zubů.

Ať je důvod nutné extrakce jakýkoliv, musí být provedena maximálně šetrně, aby se v co největší míře zachovala zdravá okolní kost a měkké tkáně pro případnou následnou operaci zavedení zubních implantátů. Díky novým technikám a těm nejmodernějším technologiím je trhání zubů na naší klinice naprosto bezbolestné, nekrvácivé a minimálně invazivní. Dokonce jsme schopni po extrakci okamžitě do kosti vložit zubní implantát, abychom zabránili nutnosti provést další chirurgický zákrok.

 

Chirurgická endodoncie (resekce kořenového hrotu zubu)

Resekce kořenového hrotu, odborně nazývaná apikoektomie, je postup indikovaný ve chvíli, kdy už není možné provést klasické endodontické ošetření nebo kdy léčba kořenového kanálků byla opakovaně neúspěšná. Cílem tohoto zákroku je chirurgický odstranit hrot kořene infikovaného zubu včetně zánětlivých ložisek a zanícených okolních tkání, vydesinfikovat a vyplnit vzniklou dutinu v kosti speciální hmotou tak, aby se tam už nedostaly žádné další mikroorganismy a aby se podpořila následná regenerace tkání.

 

Preprotetická chirurgie

Kvalita protetického ošetření a umístění zubní protézy je závislá na kvalitní preprotetické přípravě. To v praxi znamená, že musíme zajistit, aby částečná nebo úplná protéza byla pohodlná a zároveň aby byla bezpečně, trvale a správně usazená v jeho ústech. V závislosti na individuálních potřebách každého klienta provádíme rozsáhlé spektrum preprotetických chirurgických výkonů, které slouží k tomu, abyste se klienti se zubními protézami cítili dobře a komfortně. Mezi nejčatější chirurgické zákroky, týkající se úprav čelistní kosti a dásní jsou například:

  • úprava tvaru čelistní kosti
  • odstranění přebytečné kosti
  • odstranění zbytnělé dásně a další

 

Sinus lift - augmentace kosti

Čelistní dutiny jsou dutiny vyplněné vzduchem, umístěné v zadní části obou stran horní čelisti. Když dlouhou dobu chybí v horní čelisti zadní zuby, dutiny mají tendenci se zmenšovat, což má za následek snížení výšky kosti. Ta je ale velmi důležitá při zavádění zubních implantátů. Pro tyto případy má stomatochirurgie efektivní řešení v podobě augmentace kosti (dostavby chybějící kosti) nazývané sinus lift.

Jde o rutinní chirurgický zákrok, kterým doplňjeme chybějící kost směrem do čelistní dutiny proto, abychom vyřešli nedostatek kosti nutný pro správné a pevné uchycení zubního implantátu. K doplnění kosti se využívá přírodní bovinní kostní substituent. Je nutné vyzvednout membránu, která čelistní dutinu vystýlá. Pod touto membranou vzniká prostor, do kterého se umístí augmentační materiál, do kterého jsou následně zavedeny zubní implantáty.

 

Zachování poextrakčního lůžka (Socket preservation)

Zachování poextrakčního lůžka je speciální postup, kterým se snažíme zachovat a chránit lůžko, které zůstane po vytrženém zubu. V chvíli, kdy dojde k extrakci zubu, začne kost i dáseň postupem času přirozně ubývat. My ale potřebujeme zachovat správnou výšku kosti tak, aby bylo možné v budoucnu vložit případný implantát. Standartně se do poextrakčního lůžka zavádí augmentační kostní umělý materiál.

Naši specialisté ale díky nové a inovativní technologii, se kterou pracují, dokáží za určitých podmínek (je-li zub zdravý a neinfikovaný) pomocí zubního mlýnku vytržený zub rozemlít na jemný prášek, který se zpětně vloží do daného poextrakčního lůžka jako vlastní augmentační materiál. Tento postup zpětného použití vlastního zubu jako augmentačního materiálu má oproti ostatním materiálům mnoho výhod. Takto „ošetřené” poextrakční lůžko se lépe a rychleji hojí a zabraňuje dalším možným komplikacím. Zároveň udržuje požadovaný objem kosti a zavedení zubního implantátu je po odhojení možné již za dobu 4-6 měsíců.

Image

Co řeší

Stomatochirurgie

S využitím nejnovějších technik a špičkové stomatolgické technologie provádíme na naší zubní klince AJNA dental clinic různé typy chirurgických zákroků v dutině ústní a okolí bez nutnosti hospitalizace včetně:

  • Extrakce zubů (trhání zubů)
  • Chirurgické odstranění cyst
  • Resekce kořenového hrotu zubu
  • Minimálně invazivní laserové operace
  • Augmentace čelistní kosti ( zesílení a zvětšení objemu kosti )
  • Plastické operace dásně
  • Operace čelistní dutiny
  • Preprotetická chirurgie
Image
Client 1
Client 2
Client 3
Client 4
Image